Kõndimist peetakse mõõdukalt intensiivseks aeroobseks tegevuseks kui sa teed seda tempos, mille puhul saad rahulikult rääkida, kuid näiteks laulmine oleks juba keeruline. Eksperdid soovitavad inimestel kõndida tempos, mis tõstab nende pulssi vaid veidi. Peaksid seega kõndide küll veidi hingeldama, kuid mitte täielikult hingetu olema.
Vigastuste ohu vähendamiseks on soovitav teha intensiivseid kõndimise treeninguid mitte rohkem kui viis päeva nädalas. Soovitav on kõndimise mõjude vähendamiseks tarvitada ka lihaseid ja liigeseid tugevdavaid toidulisandeid. Näiteks veebilehe https://www.mrbiceps.ee/ kaudu on võimalik soetada kollageeni sisaldavad toidulisandid. Kollageen, tugevdab kõndimise ajal koormust saavaid liigeseid. Vaatame lähemalt, kuidas kõndimine veel sinu tervist parandab.
1. Kõndimine võib pikendada sinu eluiga
Füüsiline aktiivsus toob kasu peaaegu kõikidele kehaosadele, nagu aju, lihased, luud, südame-veresoonkonna organid, neerud ja kopsud. Ja kõndimine on suurepärane viis kõige selle positiivse saavutamiseks.
Rohkem kõndimine võib aidata vältida ka paljusid kroonilisi haigusi, mis põhjustavad inimestel varajase surma. Ei ole ühtegi ravimit, mis suudaks teha seda, mida füüsiline tegevus, näiteks regulaarne kõndimine, suudab.
2. Kõndimine võib parandada luude tugevust
Kõndimine on keharaskust kandev harjutus, mis tähendab, et sa teed seda püsti kui sinu luud toetavad sinu kehakaalu, nii et see võib aidata su kehal säilitada luude tervist ja potentsiaalselt vähendada osteoporoosi riski. Veelgi enam, kõndimine parandades luude tugevust, suurendab ka sinu kehahoiaku stabiilsust ja parandab tasakaalu, aidates koos sellega vältida vananedes kukkumise ohtu.
Kõndimine parandab loomulikult ka sinu jalgade ja selgroo luude tugevust. Suurima kasu saamiseks luudele soovitatakse kombineerida kõndimist ka jõutreeningu programmiga. Seega ühelt poolt tugevdad sa kõndimisega oma keha stabiilsust ja tasakaalu ja teiselt poolt jõutreeninguga lisad tugevust.
3. Kõndimine parandab sinu tuju
Kui tunned end emotsionaalselt halvasti, mine jalutama. Ühe 2018. aastal avaldatud uuringu tulemused näitasid, et noored täiskasvanud, kes tegid 10-minutilise kiirkõnni tundsid meeleolu paranemist. Eriti kui varasemalt oli neil tegemist väsimustundega. Püsti tõusmine ja liikumine aitab sul vabaneda energia puudusest, mis võib kaasa aidata üldisele meeleolu paranemisele.
4. Kõndimine on kasulik kaalu langetamiseks
Kui kavatsed kaalust alla võtta, siis tea, et sa ei pea tingimata osalema pingelises treeningprogrammis. Muidugi juhul, kui sa just seda tüüpi treeningut ei eelista.
Uuringus, milles osalesid täiskasvanud, kelle kehakaalu peeti ülekaalulisteks või rasvunuteks, vähendasid uuringu kohaselt need, kes järgisid vähendatud kalorsusega dieeti ja kõndisid 12 nädala jooksul 2,5 tundi nädalas, kehakaalu märksa rohkem, kui need, kes piirdusid ainult kalorite piiranguga.
Mõlemad uuringus osalenud rühmad kaotasid umbes 8 protsenti oma kehakaalust, mis tähendab, et mõlemad kaotasid sama palju kaalu, kuid need, kes lisasid kalorisisaldusega dieedile kõndimise, kaotasid rohkem keharasva. See on just see millist tüüpi kaalu soovid kaotada, selle asemel, et kaalust alla võtta vähenenud lihasmassi tõttu.
5. Kõndimine parandab sinu südame tervist
Regulaarne kõndimine on sinu südamele kasulik ja alandab eelkõige sinu kolesteroolitaset. Kõrge kolesteroolitase on südamehaiguste riskitegur ja üldkolesterooli arvu vähendamine 10 protsendi võrra võib vähendada sinu südamehaiguste riski peaaegu ühe kolmandiku võrra. Kõndimine aitab sul seda teha.
Kõndimine võib aidata vähendada ka vererõhku, mis on teine oluline südamehaiguste riskifaktor. Selleks tuleks regulaarselt kõndida vähemalt kolm kuni viis korda nädalas, iga kord 20 kuni 40 minutit.